Cierpisz na zaparcia? Nawet nie wiesz jak wiele osób na nie cierpi. Można powiedzieć, że zaparcia stają się chorobą cywilizacyjną. Zaparcia bardzo często powstają w wyniku rozleniwiania jelit co jest wynikiem diety ubogiej w błonnik.
Błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym. Jednakże wzdłuż całej drogi wchłania wodę, przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Likwiduje to zaparcia i ułatwia regularne wypróżnianie się.
Żywność zawierająca dużo błonnika pokarmowego pomaga zapobiegać zaparciom i bólom towarzyszącym hemoroidom, ponieważ zwiększa zawartość wody w kale, przez co łatwiej go wydalić z organizmu. Kiedy nie spożywamy zalecanej ilości błonnika, zaczynamy cierpieć na zaparcia. Rozwiązaniem może być zmiana przyzwyczajeń żywieniowych lub wzbogacenie diety o błonnik witalny. Sprawi to, że praca jelit ulegnie poprawie.
Aby polepszyć pracę jelit należy spożywać pokarmy bogate w błonnik. Bo to właśnie błonnik wpływa na ich pracę. Na to, czy będzie ona skuteczna. Czy jelita będą wykonywały dobrze swoje zadanie i czy dzięki temu pozbędziemy się zaparć.