Błędy w Odchudzaniu

Ostatnio bardzo modne stało się odchudzanie. W telewizji, w prasie, na bilbordach coraz częściej reklamuje się cudowne środki odchudzające. Różne czasopisma proponują diety cud. Odchudzanie staje się powoli naszą dewizą życiową. Bez względu na wiek, coraz częściej słyszy się o trzymaniu linii.

Jednak pomimo tego całego nacisku z wielu źródeł i tak w zaskakującym tempie przybywa osób otyłych. Odchudzamy się niemal wszyscy ale często kończy się to niepowodzeniem. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że po wielu nieudanych próbach zrzucenia kilogramów po prostu rezygnujemy z diet. Poddajemy się uważając, że odchudzanie nie jest dla nas, że odzyskanie super sylwetki jest nieosiągalne. Dodatkowo towarzyszący odchudzaniu głód przeszkadza w pracy i w życiu.

Błędnie wierzymy, że zrzucimy kilogramy już po kilku dniach od rozpoczęcia stosowania diety, a kiedy tak się nie dzieje najczęściej godzimy się ze swoim losem i w pośpiechu bez wyrzutów sumienia objadamy się kalorycznym jedzeniem.

Głównym błędem, który popełniamy podczas odchudzania jest oczywiście brak ruchu. Wolny czas najczęściej spędzamy w wygodnym fotelu przed telewizorem, a kiedy już wychodzimy to poruszamy się samochodem zamiast korzystać z ruchu na świeżym powietrzu. Nawet stosowanie najlepszej diety nic nie pomoże, jeśli nie spalimy dostarczanych organizmowi kalorii. Aby stracić 1 kg masy ciała w ciągu tygodnia, musimy zmniejszyć o 1000 ilość kalorii.

Kolejnym błędem jest to, że jemy za dużo! Jedzmy więc 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia. Jednak muszą być to dania, które dostarczą naszemu organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. W naszym jadłospisie nie może zabraknąć ryb, drobiu, chleba razowego, pieczywa chrupkiego, kasz gruboziarnistych, chudego mleka oraz dużej ilości warzyw. Ważne jest też, aby organizmowi dostarczyć odpowiednią ilość błonnika. Gdyż ułatwia on nie tylko odchudzanie ale także utrzymanie wagi. Walczy także z toksynami, które uwalniają się podczas odchudzania.

Nie zrażajmy się jeśli po kilku tygodniach takiego poświęcania zrzucimy niewiele lub nagle przestaniemy chudnąć. Jest to normalne zjawisko. Nasz organizm zapewne przyzwyczaił się i nauczył gospodarować mniejszymi dawkami pokarmu. W takim przypadku zmniejszmy więc spożycie o kolejne 200 kalorii jednocześnie zwiększając aktywność fizyczną.

Po zakończeniu odchudzania musimy nadal trzymać dietę, by uniknąć efektu jo-jo, ponieważ nasz organizm powróci do dawnej wagi, a nawet ją przekroczy. Wielokrotne chudnięcie i ponowne przybieranie na wadze powoduje to, że odchudzanie staje się coraz trudniejsze i nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dlatego należy zmienić nasze nastawienie. Nastawienie i nawyki. Więcej ruchu, mniej jedzenia. Musimy pilnować aby spalać więcej kalorii niż ich dostarczamy.

Czyli kolejnym błędem jest powrót do poprzednich nawyków żywieniowych. Zamiast zdrowo i racjonalnie się odżywiać, po odchudzaniu wracamy do naszych przyzwyczajeń. Słodycze, ciastka, chipsy, gazowane napoje, tłuste mięsa, nadmiar alkoholu to nasi wrogowie. I przed i po odchudzaniu.

Błonnik witalny jest w tej walce naszym sprzymierzeńcem. Hamuje łaknienie, ułatwia wypróżnianie. Pozwala na utrzymanie stałej wagi. Warto cały czas przestrzegać zbilansowanej diety. To nasza szansa na szczupłą sylwetkę. Najważniejszy jest ruch oraz racjonalne odżywianie. I zmiana nawyków. Naszych nawyków.

Już teraz uzupełnij swój zapas błonnika witalnego!

Taśmy płaski brzuch i środka przez Petr Kratochvil

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *