Cholesterol, a mówiąc dokładnie – jego nadmiar (gdyż cholesterol utrzymany w normie jest nam niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu) jest przyczyną wielu groźnych chorób współczesnej cywilizacji.
Cholesterol odkładając się w naszym organizmie w postaci złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych – prowadzi do zwężenia ich światła, co niesie za sobą min. niewydolność pracy serca (zawał) a także zaburzenia krążenia, zmiany miażdżycowe i procesy przedwczesnego starzenia się organizmu.
Jak wszyscy wiedzą, cholesterol jest stałym składnikiem i produktem metabolizmu człowieka. Występuje on w wątrobie, mózgu, krwi, tkance tłuszczowej i nerwowej, w mięsie i żółtkach jaj (szczególnie bogate źródło).
Prawidłowe stężenie cholesterolu
Medycyna dowodzi, że prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi nie powinno przekraczać 250 mg/100 ml. Za optymalną wartość uważa się 150 – 280 mg/100 ml. Jeżeli poziom cholesterolu w osoczu krwi przekracza dopuszczalne normy, wówczas zaczyna rozwijać się proces- miażdżycy, zwłaszcza naczyń wieńcowych serca, co prowadzi do bardzo poważnych chorób krążenia, często kończących się zgonem chorego.
Zagrożenia spowodowane nadmiarem cholesterolu możemy oddalić stosując racjonalne odżywianie. Trzeba wiedzieć, że 2/3 potrzebnego cholesterolu wytwarza sam organizm, a pozostała część pochodzi z żywności. Kiedy spożywamy nadmierne ilości tłuszczów zwierzęcych nasyconych, zawierających cholesterol – zostaje zahamowana aktywność białkowych receptorów wątroby, która traci swoje zdolności odbierania nadmiaru cholesterolu.